Dziecko boi się dentysty – co zrobić?


Ogólnie rzecz biorąc większość dzieci boi się gabinetów lekarskich. Nawet zwykłe badanie u pediatry potrafi wywołać u nich lęk, a co tu dopiero taka stomatologia, o której od najmłodszych lat swojego życia słyszą same negatywne rzeczy. Na sam widok białego kitla i wiertła maluch potrafi dostać ataku paniki. Czy można zatem w jakiś sposób obniżyć jego lęk? Jak mu pomóc, by wizyta u dentysty przestała być dla niego aż tak stresującym przeżyciem?

Polecamy: denstysta i stomatolog Warszawa Wola.

Pierwsza metoda jest dość ogólna, a polega na wczesnym rozpoczęciu „przygody stomatologicznej”. Z tą pierwszą wizytą na pewno nie powinno się zwlekać. Im szybciej się ona odbędzie, tym lepiej, dlatego też gdy dziecko ukończy już drugi bądź trzeci rok życia i w jego jamie ustnej pojawią się siekacze, spokojnie można je zabrać do dentysty i wszystko mu pokazać oraz wytłumaczyć. Taki przegląd nie będzie wiązać się z żadnym bólem czy dyskomfortem. Dzięki temu dentysta nie będzie kojarzyć się dziecku z czymś niefajnym.

Rodzice powinni również uważać na to, jak wypowiadają się na temat dentystów przy swoich dzieciach. A często w nerwach nawet dorośli potrafią się zapomnieć i wręcz wykrzyczeć, jakie to straszne rzeczy musieli znosić w gabinecie. Należy więc uważać na swoje słowa. Nawet jeśli wróciło się z gabinetu z bólem zęba, lepiej nic o tym nie mówić albo poczekać, aż dziecko pójdzie spać i dopiero wtedy wyżalić się partnerowi. Maluchy czerpią wiedzę od swoich rodziców. Zwykle przejmują więc ich strachy i lęki, czasem nawet podświadomie.

Bardzo dobrym sposobem na oswojenie dziecka z dentystą będzie również leczenie zębów na misiach. Można to potraktować jak zwykłą zabawę. Wystarczy na chwilę przeobrazić dziecięcy pokoik w mały gabinecik dentystyczny i po kolei leczyć ząbki wszystkim zabawkom, używając do tego małych szpatułek oraz latarek.

Zobacz także jak leczy zęby dentysta Poznań.